sobota, 13 września 2014

Rodzinne filcowanie

POZIOM: 7-10

Niedługo zaczną się długie jesienne wieczory... na dworze szybko będzie robić się ciemno, a deszcz czy silny wiatr nie będą zachęcały do spacerów. Warto mieć co najmniej kilka pomysłów na ten czas, szczególnie takich, które zaangażują dzieci na dłużej, a przy okazji najmłodsi nauczą się nowej umiejętności.

Jedną z nich może być szycie. To umiejętność, która na jakiś czas odeszła do lamusa, a ostatnio wraca do łask. Mam wrażenie, że przede wszystkim za sprawą kilku materiałów, które ostatnio zrobiły się bardzo modne. Jednym z nich jest filc. Jego popularność można tłumaczyć tym, że jest dostępny w wielu kolorach, mięciutki a przede wszystkim naprawdę nie trzeba być mistrzem krawiectwa, żeby wyczarować z niego prawdziwe cudeńka. Tak naprawdę do pracy z tym materiałem wystarczy znajomość podstawowego ściegu.

Pomysłów na to co można zrobić z filcu jest naprawdę wiele. Widziałam już filcowe poduszki, torebki, biżuterię, pokrowce na telefon czy laptopa (to z tych bardziej praktycznych) ale również przytulanki dla dzieci, ozdoby na choinkę, zawieszki na okno, czy do pokoju dziecięcego.

Filc kupuje się w kawałkach, najczęściej o wymiarach 50x50cm, ale dostępne są też większe lub mniejsze. Do zabawy z dziećmi najlepsze będą właśnie mniejsze kawałeczki filcu - łatwiej sobie z nimi poradzą.

Do rodzinnego filcowania będziemy potrzebować:
  • kilku kawałków kolorowego filcu
  • igły 
  • kolorowych nici
  • nożyczek
  • waty
  • długopisu/ lub ołówka
  • kawałku grubszego papiery/ tektury

Pracę z filcem najlepiej zacząć od projektowania. Poprośmy dzieci, żeby pomyślały co chciałyby uszyć z filcu - na początek może to być jeden pojedynczy kształt, np. słoneczko. Rysujemy je na kartce grubszego papieru lub tektury, następnie odrysowujemy kształt dwa razy na kawałku filcu. Wycinamy dwa "słoneczka" i zszywamy je nitką w podobnym kolorze. Przed zszyciem środek wypełniamy niewielką ilością waty.

Kiedy nabierzemy już trochę wprawy można zaprojektować bardziej złożone wzory, na przykład pszczółkę jak poniżej.


Osobno odrysowujemy cały odwłok, a następnie czarne paski, oczka i skrzydełko - wszystko podwójnie. Najpierw naszywamy paski i oczka, a następnie zszywamy dwa kawałki żółtego materiału, pamiętając, żeby przed całkowitym zszyciem pszczółki włożyć u góry skrzydełko, a do wnętrza watę.

Kolejny wzór to tulipan - osobo trzeba odrysować łodygę z liśćmi i kwiat (również podwójnie). Najpierw zszywamy kwiat tulipana, a przed całkowitym zszyciem pamiętamy o wsunięciu końcówki łodygi w kwiat. Watą wypełniamy tylko kwiat. Po zrobieniu kilku tulipanów można przewlec przez nie nitkę. W ten sposób będziemy mieć ozdobę do zawieszenia na przykład w oknie lub na firance.


Innym pomysłem na zawieszkę jest łańcuszek z owoców. To już bardziej skomplikowane zadanie, bo składają się z kilku elementów. Analogicznie jak przy poprzednich wzorach każdy element trzeba odrysować i wyciąć dwa razy.


Dzieci na pewno będą chciały uszyć swoich ulubionych bohaterów z bajek, czy zwierzątko lub misia - to świetny pomysł na breloczek, który mogą mieć przyczepiony do kluczy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz